Aktualności

Nagroda Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR
27-10-2019

Niemiecka Agencja Kosmiczna (niem. Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR) przyznała nagrody za najlepsze prezentacje posterowe podczas odbywającej się w Stuttgarcie konferencji Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych (International Laser Ranging Service, ILRS) „ILRS Technical Workshop 2019”. Decyzją DLR oraz uczestników konferencji nagroda za I miejsce została przyznana za pracę pt. „Realizacja ziemskiego układu odniesienia w oparciu o zintegrowane obserwacje SLR do satelitów LEO, geodezyjnych i Galileo” powstałej w wyniku współpracy polsko-szwajcarskiej autorstwa grupy w składzie: Dariusz Strugarek, Krzysztof Sośnica, Daniel Arnold, Adrian Jäggi, Grzegorz Bury oraz Radosław Zajdel.

więcej...

Czym jest czas?
25-10-2019
Na stronie głównej UPWr. ukazał się artykuł popularnonaukowy dotyczący zagadnień związanych z pomiarem czasu, służbą czasu oraz rolą geodezji kosmicznej w pomiarach ruchu obrotowego Ziemi oraz jego związku z realizacją czasu UTC. Artykuł jest wynikiem wywiadu przeprowadzonego z prof. Krzysztofem Sośnicą z IGiG.
Zapraszamy do lektury.

Karina Wilgan z nagrodą EGU
23-10-2019
Europejska Unia Nauk o Ziemi (European Geosciences Union, EGU) ogłosiła wyniki nagród EGU 2020, które zostaną wręczone w przyszłym roku na najbliższym Walnym Zgromadzeniu EGU. Nagroda dla Wybitnych Młodych Naukowców (Outstanding Early Career Scientist Awards) z zakresu Geodezji (Geodesy, G) została przyznana dr Karinie Wilgan za „opracowanie unikatowych metod integracji opóźnienia sygnału GNSS, obserwacji meteo oraz numerycznych modeli prognozy pogody dla precyzyjnego pozycjonowania w technice InSAR i GNSS.”

więcej...

Warunkowanie globalnych sieci geodezyjnych w rozwiązaniach GNSS i SLR a zmiany centrum masy Ziemi
22-10-2019

Odmienna charakterystyka rozwiązań globalnych w technikach Global Navigation Satellite System (GNSS) czy Satellite Laser Ranging (SLR) powoduje, że wpływ warunkowania sieci na parametry globalne jest różny. Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki (IGiG) opublikowali serię dwóch artykułów, podsumowujących wpływ warunkowania globalnych sieci geodezyjnych realizowanych w technikach SLR i GNSS na produkty globalnych parametrów geodezyjnych wyznaczanych w tych rozwiązaniach.

więcej...

Dolnośląskie Dni Innowacji – Wrocław
27-09-2019
Serdecznie zapraszamy na I Dolnośląskie Dni Innowacji we Wrocławiu, na których wystąpi przedstawiciel IGiG oraz członkowie SKN Geodetów UPWr. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28-29 września 2019 roku w budynku Wrocławskiego Domu Technika NOT.
W sobotę od godziny 11:00 do 18:00 odbędzie się pokaz odbiorników satelitarnych prowadzony przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów UPWr, a o godzinie 12:00 dr hab. inż. Krzysztof Sośnica wygłosi wykład pt.: "Satelity Galileo – nowy system nawigacji, nowe możliwości nowe wyzwania". Szczegółowe informacje na stronie LINK.

Nagroda Excellence in Surveying and Spatial Information Award 2019
16-09-2019
Australijskie Stowarzyszenie Ordynacji