Aktualności

Seminarium naukowe IGiG - Prof. Kefei Zhang
18-09-2024
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się w trybie hybrydowym w najbliższy czwartek (19.09.2024) o godzinie 9:00. Prof. Kefei Zhang (School of Environment and Spatial Informatics, China University of Mining and Technology) przedstawi temat "Space Resources Exploitation and Utilization - A Geodetic Perspective".

Eksploracja i wykorzystanie zasobów kosmicznych to nowa fala międzynarodowego zainteresowania napędzanego obawą o szybkie wyczerpywanie się energii i zasobów na Ziemi. Amerykańska ustawa o eksploracji i wykorzystaniu zasobów kosmicznych z 2015 r. była punktem zwrotnym dla przyspieszonego procesu nowej konkurencji kosmicznej. Główne potęgi kosmiczne podjęły pilotażowe wysiłki, a misje zwrotu próbek zostały do tej pory uruchomione / zaplanowane przez Japonię (Hayabusa), USA (OSIRIS-Rex), ESA (Rosetta) i Chiny (Tianwen #2). Głównym celem górnictwa pozaziemskiego jest poszukiwanie cennych i rzadkich minerałów/metali, w szczególności metali z grupy platynowców (np. rutenu, rodu, palladu, osmu i irydu), które są krytycznie potrzebne dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, z asteroid i mniejszych planet znajdujących się blisko Ziemi. Nauka i technologia geoprzestrzenna, w szczególności geodezja i teledetekcja, odgrywają kluczową rolę w tym ogromnym przedsięwzięciu inżynierii kosmicznej, podobnie jak w przypadku geodezji dla dużych projektów inżynieryjnych.

W pierwszej kolejności przedstawiono aktualny stan górnictwa kosmicznego z perspektywy geodezyjnej i geoprzestrzennej oraz potencjalne cele eksploracji zasobów kosmicznych. Obejmuje to zakres (definicję) górnictwa kosmicznego, gdzie wydobywać (główne cele) i co należy wydobywać, wyróżniające się cechy i największe wyzwania techniczne, najnowszy rozwój i postrzegane główne kroki milowe / mapę drogową eksploatacji i wykorzystania zasobów kosmicznych itp. Argumentuje się, że połączenie technologii górniczej i geoprzestrzennej jest „koniecznością” na wczesnym etapie eksploracji i wykorzystania zasobów kosmicznych. Stwierdzono, że w oparciu o obecny poziom rozwoju naukowego i technologicznego oraz potencjalną wartość znanych zasobów kosmicznych, wydobycie asteroid bliskich Ziemi jako pierwszy krok jest wykonalne i będzie jednym z głównych trendów eksploracji zasobów kosmicznych i ważną częścią gospodarki kosmicznej. Priorytety górnictwa kosmicznego, które wymagają pilnej uwagi, obejmują między innymi eksploatację zasobów kosmicznych, projektowanie i produkcję inteligentnych robotów kosmicznych, poszukiwanie i wydobywanie zasobów kosmicznych, bezpieczeństwo i wykorzystanie zasobów kosmicznych in-situ. Na koniec przedstawiono najnowsze osiągnięcia związane z górnictwem kosmicznym na Chińskim Uniwersytecie Górnictwa i Technologii oraz ogólnie w Chinach.

Słowa kluczowe: górnictwo kosmiczne; zasoby kosmiczne; gospodarka kosmiczna; asteroidy bliskie Ziemi; technologia geoprzestrzenna



Biografia - Prof. Kefei Zhang jest wybitnym profesorem i dyrektorem Instytutu Zasobów i Środowiska oraz Centrum Górnictwa Kosmicznego na Chińskim Uniwersytecie Górnictwa i Technologii (CUMT). Jest również profesorem honorowym na RMIT w Australii, gdzie był założycielem i dyrektorem inauguracyjnym SPACE Research Centre.

Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG), przewodniczącym Komisji VII Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji Górniczej i byłym prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Chińskich Profesjonalistów w Globalnych Systemach Pozycjonowania (CPGPS). Odegrał kluczową rolę w prowadzeniu głównych inicjatyw i zmian w organizacjach, z którymi współpracował. Jego badania charakteryzują się interdyscyplinarnym charakterem, który obejmuje zarówno badania podstawowe, jak i stosowane.

Profesor Zhang ukończył studia licencjackie i magisterskie na Uniwersytecie Wuhan pod koniec lat 80-tych i uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Curtin w 1998 roku. Ma prawie 30-letnie doświadczenie w pracy i nauce w Chinach, Australii i Europie.

Jako laureat ponad 40 prestiżowych nagród, jest autorem 500 prac naukowych (z których około 260 jest indeksowanych w SCI), posiada ponad 40 patentów i pełni funkcję głównego badacza w ponad 40 krajowych i międzynarodowych grantach konkursowych. Prowadzone przez niego badania były szeroko opisywane w światowych mediach. Do tej pory prof. Zhang nadzorował ponad 70 doktorantów/magistrantów i 30 stażystów podoktorskich.

Zainteresowania badawcze profesora Zhanga obejmują szerokie spektrum, od geodezji i GNSS po wszechobecne pozycjonowanie, pogodę i klimat GNSS, eksploatację i wykorzystanie zasobów kosmicznych, świadomość sytuacyjną w kosmosie i inteligentne zarządzanie kryzysowe w przestrzeni podziemnej. Czuje się bardzo szczęśliwy, że może zagłębić się w obszar ściśle związany z pionierskimi i przełomowymi technologiami, które doświadczają szybkiej ewolucji i rewolucji w ciągu ostatnich dwóch dekad. Aby skutecznie radzić sobie z tymi (bezprecedensowymi wyzwaniami i możliwościami), prof. Zhang zawsze szuka nowych i inteligentnych rozwiązań, aby sprostać wielkim wyzwaniom o dużym znaczeniu krajowym i międzynarodowym oraz wywrzeć znaczący wpływ na społeczeństwo.


powrót do poprzedniej strony
Poczta / Logowanie do systemu
Stacja permanentna GNSS 'WROC'
GISLab - Laboratorium GIS
Laboratorium Multisensoryki
Stacja permanentna GNSS 'WROC'
Nasze konferencje

 2nd Gathers Hackathon
Rzym (Włochy), 17 - 18 lutego 2024
 Advanced Gathers School
Rzym (Włochy), 12 - 16 lutego 2024
 2nd Summer School
Delft (Holandia), 28 sierpnia– 1 września 2023
 1st Gathers Hackathon
Wiedeń (Austria), 13-14 kwietnia 2023
 1st Summer School
WROCŁAW-RYBNIK, 19 – 24 września 2022
 Gathers Kick-off meeting
WROCŁAW, 4-5 grudnia 2019
 GNSS Meteorology Workshop 2019
WROCŁAW, 19 - 20 września 2019
 XXIII Jesienna Szkoła Geodezji im. Jacka Rajmana
Wałbrzych, 21 - 22 września 2017
 EUREF 2017 Symposium
Wrocław, 17 - 19 maj 2017
 EUREF 2017 Tutorial
Wrocław, 16 maj 2017
 III Polski Kongres Geologiczny
WROCŁAW, 14 - 18 września 2016 r
Kartka z kalendarza
Październik 2024Imieniny obchodzi:
Petra, Fryderyka, Artur

280 dzień roku (do końca pozostało 86 dni)
6
Niedziela

Efemerydy dla słońca:Tranzyt słońca []:12:39:36
Brzask astronomiczny []:05:11:47Zachód słońca []:18:17:21
Brzask nawigacyjny []:05:50:38Zmierzch cywilny []:18:50:17
Brzask cywilny []:06:28:55Zmierzch nawigacyjny []:19:28:35
Wschód słońca []:07:01:51Zmierzch astronomiczny []:20:07:25
Kontakt
INSTYTUT GEODEZJI I GEOINFORMATYKI
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
ul. Grunwaldzka 53
50-357 Wrocław

NIP: 896-000-53-54, REGON: 00000 18 67

tel. +48 71 3205617
fax +48 71 3205617

e-mail: igig@upwr.edu.pl