Aktualności

Nowe radiometry mikrofalowe w IGiG
05-11-2019
W ramach projektu EPOS-PL (POIR.04.02.00-14-A003/16) zostały zakupione dwa radiometry mikrofalowe RPG-HATPRO-G5, dostarczone przez Radiometer Physics GmbH. Instrumenty zainstalowano na budynku Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym "Borowa Góra". Pozyskana aparatura badawcza z seriii RPG-HATPRO to radiometry mikrofalowe przeznaczone do ciągłego pomiaru profili temperatury i wilgotności w troposferze, równolegle w kilkunastu wybranych kanałach częstotliwości.

Radiometry umożliwiają ciągły monitoring stanu troposfery z jednosekundową częstotliwością rejestracji parametrów. Wykorzystanie radiometru podczerwieni stanowiącego moduł instrumentu pozwala na detekcję zachmurzenia oraz pomiar wysokości podstawy chmur. Radiometry wyposażone są także w stacje meteorologiczne Vaisala (WXT530) umożliwiające przypowierzchniowy pomiar ciśnienia, temperatury, wilgotności względnej, prędkości i kierunku wiatru oraz opadów deszczu. Poza wyznaczaniem profili temperatury i wilgotności, instrumenty wykonują pomiary wielkości zintegrowanych, takich jak całkowita zawartość pary wodnej w kolumnie atmosfery (IWV) oraz całkowita zawartość wody ciekłej w kolumnie atmosfery (LWP).

W kontekście badań prowadzonych w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki, jedną z najbardziej istotnych funkcji pozyskanej aparatury jest detekcja opóźnień sygnału mikrofalowego w troposferze w kierunku zenitalnym. Ponadto, jeden z zakupionych radiometrów (zlokalizowany we Wrocławiu) został wyposażony w pozycjoner azymutalny wraz z kontrolerem umożliwiającym skanowanie całego nieboskłonu dla zadanych kątów pionowych. Połączenie tych modułów pozwoli na wyznaczenie opóźnienia sygnału mikrofalowego ze względu na obecność pary wodnej w troposferze dla wszystkich widocznych nad horyzontem satelitów GNSS, na kierunku do satelity. Dane pochodzące z instrumentu posłużą jako referencyjne źródło danych do systemu NRT wyznaczania zenitalnych opóźnień troposferycznych opracowanego w ramach projektu EPOS-PL. Ponadto, wyznaczone wartości skośnych opóźnień troposferycznych wzbogacą zbiór obserwacji modelu tomograficznego TOMO2 rozwijanego w Instytucie.

Oprogramowanie instrumentu zapewnia możliwość dostępu do danych wszystkich poziomów: surowych danych pomiarowych, skalibrowanych temperatur jasnościowych oraz produktów atmosferycznych, które w przyszłości będą mogły zasilić zasoby krajowych konsorcjum naukowych, takich jak Aerozolowa Sieć Badawcza Poland-AOD.Rys. 1. Radiometr mikrofalowy RPG-HATPRO-G5 w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym "Borowa Góra"


Rys. 2. Profile wilgotności bezwzględnej, temperatury oraz zawartości ciekłej wody zarejestrowane przez radiometr mikrofalowy RPG-HATPRO-G5 w Instytucie Geodezji i Geounformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiupowrót do poprzedniej strony
Poczta / Logowanie do systemu
GISLab - Laboratorium GIS
Stacja permanentna GNSS 'WROC'
Stacja permanentna GNSS 'WROC'
Kartka z kalendarza
Lipiec 2020Imieniny obchodzi:
Jagoda, Urban, Otton

184 dzień roku (do końca pozostało 182 dni)
2
Czwartek

Efemerydy dla słońca:Tranzyt słońca []:12:55:59
Brzask astronomiczny []:01:00:01Zachód słońca []:21:09:34
Brzask nawigacyjny []:02:47:11Zmierzch cywilny []:21:55:32
Brzask cywilny []:03:56:26Zmierzch nawigacyjny []:23:04:46
Wschód słońca []:04:42:23Zmierzch astronomiczny []:01:00:01
Kontakt
INSTYTUT GEODEZJI I GEOINFORMATYKI
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
ul. Grunwaldzka 53
50-357 Wrocław

NIP: 896-000-53-54, REGON: 00000 18 67

tel. +48 71 3205617
fax +48 71 3205617

e-mail: igig@upwr.edu.pl