W dniu 17 kwietnia 2025 r. w Centrum Dydaktyczno-Naukowym odbyło się drugie spotkanie środowiska geodezyjnego z cyklu
"Geodeta Zawodem Przyszłości" zorganizowane przez nasz Instytut. Tematem spotkania była współpraca B+R pomiędzy uczelnią, wykonawcami i administracją. Uczestników przywitał dyrektor instytutu prof. dr hab. inż. Witold Rohm, natomiast spotkanie poprowadził dr hab. inż. Jan Kapłon.
Pracownicy Instytutu przedstawili projekty zrealizowane we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, m.in.: sporządzenie ekspertyz naukowych analizujących osiadanie terenu dla Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, wstępna kontrola aktualności wysokości wybranych punktów osnowy wysokościowej na obszarze miasta Lubin, inwentaryzacja Zamku Książ w Wałbrzychu, czy opracowanie i wdrożenie kompletnego rozwiązania do automatycznego monitorowania ruchu drogowego poprzez analizę obrazu wideo.
Uczestnicy zostali zaznajomieni przez Agnieszkę Jakimiszyn i Annę Szczypko (Dział Współpracy z Gospodarką) z możliwościami i zasadami współpracy z UPWr.
Zaproszeni goście podzieli się również swoimi doświadczeniami z realizacji projektów badawczych i rozwojowych, a także ciekawymi realizacjami geodezyjnymi. Aleksander Rau (GEOSTER sp. z o.o.) omówił współpracę z Instytutem przy opracowaniu wielosensorowego urządzenia do pomiaru parametrów drogi szynowej wraz z oprogramowaniem, a także przedstawił ciekawą realizację dla Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii i modernizację węzła kolejowego KATOWICE. Natomiast dr inż. Stanisław Biernat (InfoSolutions Sp. z o.o.) zaprezentował realizowane wspólnie z UPWR projekty dotyczące prac rozwojowych obejmujących stworzenie środowiska webowego dla systemu do wyznaczania przemieszczeń na podstawie zobrazowań z użyciem UAV, wykorzystanie miejskich bliźniaków cyfrowych do współtworzenia elastycznych systemów dodatniego bilansu energetycznego dla dzielnic oraz narzędzi cyfrowych do zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
Po raz kolejny nawiązała się interesująca dyskusja dotycząca zarówno ciekawych realizacji badawczo-rozwojowych, jak i aktualnych tematów nurtujących środowisko geodezyjne. Wartością dodaną integracji środowiska jest wymiana informacji i wiedzy. Uczelnia posiada już gotowe rozwiązania, które mogą wspomóc wykonawców i administrację w realizowanych lub planowanych przez nich przedsięwzięciach.
Następne spotkanie zostało przewidziane na jesień 2025 r. Spotkania mają charakter otwarty, zatem zapraszamy serdecznie do śledzenia aktualności na naszej stronie i udziału w kolejnych.